مسئولیت عمومی در قبال محیط زیست – با اشاره به آلودگی‌های جاده هروی در اطراف تبریز

آلودگی محیط زیست جامعه ما امروز به شرایط خطرناکی رسیده است. بسیاری از بیماری‌ها و مشکلات گریبانگیر هموطنان و همشهریان ما ناشی از آلودگی‌های محیط زیست هستند. با این وصف جای تاسف بسیار است که ناآگاهانه همچنان بر رفتارهای ناپسند زیست‌محیطی خود اصرار داریم و این امر ما را تا مرز نابودی پیش برده است. در صورت ادامه این روند طولی نخواهد کشید که روند انحطاط جامعه ما صورت کامل به خود خواهد گرفت و آنگاه است که هیچ یک از آمار پیشرفت‌های علمی، فناوری، و غیره، اگر هم درست و قابل اعتماد باشند، دردی از ما دوا نخواهند کرد. شکی نیست که این سطح از مشکلات زیست‌محیطی نتیجه رفتار ما انسان‌ها است چون انسان با سرعت در حال تخریب روزمره و فزاینده محیط زیست بوده و مجالی برای ترمیم تخریب‌های انجام شده باقی نمی‌گذارد. مهم است بدانیم که تک‌تک ما با شیوه رفتاری خود در جنبه‌های مختلف زندگی مانند خوردن، آشامیدن، حمل و نقل، خرید و غیره در این آلودگی‌ها سهیم هستیم و فقط صنایع و شرکت‌های بزرگ در این زمینه مقصر نیستند. Continue reading “مسئولیت عمومی در قبال محیط زیست – با اشاره به آلودگی‌های جاده هروی در اطراف تبریز”

سامانه پایش کیفی هوای کشور

دوستان، آلودگی شدید هوای این روزها در تبریز و بسیاری از شهرهای دیگر مرا به فکر یافتن وبسایتی که اطلاعات کیفیت هوای تبریز را داشته باشد  انداخت. اما در هیچ کدام از جستجوهای اینترنتی موفقیتی در این زمینه به دست نیاوردم و فقط به وبسایت اداره کل محیط زیست استان برخوردم که اکثرا دارای اطلاعات قدیمی و غیرمفید بود. از  @B_Ardabili در توییتر سپاسگزارم که آدرس زیر را به من معرفی کرد. این آدرس مربوط به سامانه پایش کیفی هوای کشور است و اطلاعات مربوط به کیفیت هوای برخی مناطق کشور را در این سامانه می توان مشاهده نمود.

aqms.doe.ir

Continue reading “سامانه پایش کیفی هوای کشور”

مردم ‘نگران‌اند’؛ یخ نواحی شمالی آمریکا در حال آب شدن است

به نقل از http://www.bbc.com/persian/magazine-41999731#

تاثیرات گرمایش زمین در خاک آمریکا

یکی از ریشه‌ای‌ترین اثرات گرمایش زمین در آمریکا در حال وقوع است، اتفاقی که هزاران نفر را مجبور به مهاجرت خواهد کرد و عواقبش در سراسر جهان احساس خواهد شد.

ولادمیر رومانوفسکی با مهارت خاصی در میان صنوبرهای سیاهی که در این جنگل پرپشت روییده‌اند راه می‌رود. حتی یک بار هم برای حفظ تعادلش روی خزه‌های زیر پا توقف نمی‌کند، خزه‌هایی که مثل یک لایه عایق روی خاک منجمد زیرین روییده‌اند.

Continue reading “مردم ‘نگران‌اند’؛ یخ نواحی شمالی آمریکا در حال آب شدن است”